250 x 250 Reklam Alanı

Windows XP Professional Service Pack 3 Türkçe Full İndir (Msdn)

Windows XP (kod adı:Neptune,Whistler) Microsoft’un kişisel bilgisayarlar ve sunucu sistemleri için ürettiği işletim sistemi ailesi Windows’un NT çekirdeği üzerinde yükselen altıncı ara sürümüdür. 25 Ekim 2001 tarihinde piyasaya sürülmüştür. XP adı eXPerience (Türkçe: deneyim) kelimesinden gelir. Genişletilmiş resmi destek 8 Nisan 2014’te bitmiştir.

Çekirdek:
Windows XP, daha önceki Windows sürümlerinden farklı olarak tamamen 32 bitlik Windows NT ve Windows 2000 çekirdekleri (kernel) üzerine kuruldu. Bu çekirdek sistem 16 veya 32 bitlik uygulamaları çalıştırabiliyor, mavi ekran hatalarını azaltıp CTRL+ALT+DEL tuş kombinasyonunun kullanımını diğer sürümlere oranla azaltıyordu. Aynı zamanda 64 bitlik sürümü de mevcuttur.

Sürücü Veritabanı:
Windows XP’nin önemli özelliklerinden biri ise geniş bir sürücü veritabanına sahip olmasıydı. Böylelikle kullanıcıların yeni aldıkları bir donanımı sadece bilgisayara takarak anında kullanabileceği iddia ediliyordu. Her ne kadar çoğu temel donanım (CD sürücü ve USB bellek gibi) için bu geçerli olsa da, zaman içerisinde genişleyen örnek yelpazesi içerisinde, özellikle sayısal kamera, yazıcı, usb modem, ve MP3 oynatıcıları için haricî sürücü kullanmak zorunluluk hâlini almıştır. Windows XP, ayrıca sürücülerini internetten (Windows Update’i kullanarak) kendi kendine indirme ve güncelleme kabiliyetine de sahiptir.

Genel özellikler:
Clear Type
Windows XP, özellikle LCD ekranlarda metinlerin okunaklılığını arttırmak amacıyla Clear Type adı verilen bir özellik içermektedir.
Uzak bağlantı
Windows XP, internetten başka bir bilgisayarın yönetilmesine imkân veren Uzak Masaüstü adlı bir yazılım içeriyordu. Bu özellik Vistada Terminal Services adıyla bulunmaktadır.
Hızlı kullanıcı değişimi
XP’de bir kullanıcının oturumu açıkken bir diğerinin oturumuna geçiş yapılabilmektedir. Windows + L tuş kombinasyonuyla.
Internet Explorer 6
6. sürümü, Windows XP ile birlikte gelmektedir.

Hizmet Paketleri:
SP1
2002 yılında Windows XP’nin eksiklerini gidermek amacıyla bir hizmet paketi (Service Pack) yayınlandı ve USB 2.0 desteği ve yeni Windows Messenger sürümü gibi özellikler XP’ye eklenmiş oldu.
SP2
Virüsler, parazitler ve saldırganlara karşı daha iyi korunabilmesi için Windows XP’ye daha etkili güvenlik teknolojileri sağlamaktadır. 27 Ağustos 2004’te yayınlanan SP2, güçlü bir güvenlik alt yapısının yanında, Windows XP’nin güvenlik yapılandırması seçeneklerini de güçlendirmiştir ve güvenlik ile ilgili kararlar alan kullanıcılara yardımcı olmak üzere güvenlik ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler sağlar.
Bulunan güvenlik açıklarının yamalanmasının yanı sıra; Windows Güvenlik Merkezi isimli bir uygulama da eklendi. Bu yazılımla, antivirüs yazılımı, güvenlik duvarı kullanımı ve otomatik güncelleştirmelerin etkin olup olmadığı kullanıcıya bildirilerek yazılımın güvenliği arttırılmaya çalışıldı. Ayrıca, işletim sisteminizin düzenli çalışması ve Service Pack 2 yüklenmeden önceki eksik veya bozuk dosyalarıda yeniden yükler ve düzeltir.
Üstelik,2004 yılında Wi-Fi kullanımının da yaygınlaşması üzerine Wi-Fi kablosuz internet özelliği de eklendi.
SP3
28 Nisan 2008’de 3. hizmet pakedi kullanıcılara sunuldu.

Windows XP Professional:
Hızlı kullanıcı değiştirme özelliği eklendi.
Kullanıcı Hesapları ayarları eklendi.
Dış görünüş daha görsel oldu.
Görsel olarak başlangıç ekranı (Boot ekranı) ilk kez siyah oldu.
Daha işlevsel başlat menüsü eklendi.
Windows XP Professional’in Windows XP Home Edition’dan tek farkı kurulum CD’sinde “Sistem Kurtarma” özelliği olmasıdır.

Sistem Gereksinimleri:
Pentium veya AMD sınıfı 300 MHz ve üstü mikro işlemci,
Minimum 128 MB Bellek ( 64 MB’da destekleniyor.),
En az 10 GB sabit disk cilam (Bunun 1,5 GB’lık kısmını işletim sisteminin kendisi kullanıyor.),
Yüksek kapasiteli bir ekran kartı ve diğer donanımlar (Mouse, klâvye, hızlı bir CD-ROM sürücü, modem).

Arşiv İçeriği:
tr_windows_xp_professional_with_service_pack_3_x86_cd_vl_x14-74085.iso
Key.txt


Windows XP Professional Service Pack 3 Türkçe Full İndir (Msdn)

İndirme Linkleri:

1: İndirme Linki 1

Rar Şifresi: programuzmani.com

Bu yazıya oy ver
image_pdfimage_print